Osoby chcące cieszyć się pięknym uśmiechem często decydują się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, którym zajmuje się również nasza prywatna klinika zlokalizowana w Poznaniu na terenie osiedla Winogrady. Zabieg ten wykonywany przez dentystę ma na celu usunięcie przebarwień, które powstały w strukturze szkliwa oraz w mikroporach zęba. Na czym polega oraz jak należy się do niego przygotować?
Na czym polega wybielanie zębów?
Różnego rodzaju plamki na szkliwie są trudne, a wręcz niemożliwe do usunięcia poprzez zwykłe szczotkowanie. W takim przypadku potrzebna jest interwencja dentysty, który poprzez odpowiednie zabiegi przywróci naturalny kolor uzębieniu. Wybierając się do gabinetu stomatologicznego, można wybrać jedną z dwóch technik wybielania zębów:
- pierwsza z nich polega na pokryciu szkliwa specjalnym żelem, który następnie jest naświetlany lampą – w tym przypadku efekty widoczne są natychmiast i utrzymują się przez ponad rok,
- druga wymaga przygotowania przez dentystę nakładki na szczękę pacjenta – powstaje rodzaj aparatu mający specjalne zbiorniczki na preparat rozjaśniający, aplikowany zgodnie z wytycznymi lekarza przez okres od 7 do 14 dni (uzupełnia się go w warunkach domowych, bez konieczności wizyty w gabinecie).
Jaki jest koszt wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym?
Cena za wybielanie uzębienia jest uzależniona od tego, jaka technika zostanie wybrana. Droższa i mniej czasochłonna jest metoda z użyciem lasera. Warto pamiętać, że rozjaśnianiu poddaje się, jedynie zdrowe zęby. Osobie odwiedzającej gabinet stomatologiczny, dentysta przedstawia szczegółowy plan wykonania zabiegu, a następnie, w przypadku braku przeciwwskazań, przechodzi do jego realizacji.
Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?
Decydując się na wybielanie zębów, trzeba pamiętać o tym, że uzębienie powinno być zdrowe. Dodatkowo wymagane jest usunięcie kamienia i osadu nazębnego. Zabieg ten, realizowany przez dentystę w naszym gabinecie stomatologicznym w Poznaniu, wykonywany jest za pomocą ultradźwiękowego skalera. Bardzo istotne jest to, że przeciwskazaniami do jego wykonania są, występujące w obrębie jamy ustnej infekcje:
- wirusowe,
- bakteryjne,
- grzybicze,
oraz stany zapalne dziąseł i śluzówek.
Jakie są zalecenia dentysty po zabiegu rozjaśniania zębów?
Po zakończeniu procesu wybielania zębów trzeba zadbać o odpowiednią dietę przez około 7 dni. Podczas jej trwania należy unikać jedzenia produktów, które zawierają w mocne barwniki np. jagody. Dodatkowo, osoby palące papierosy powinny znacząco je ograniczyć, chociaż na tydzień. Poza tym podczas codziennej higieny jamy ustnej należy stosować szczoteczkę z miękkim włosiem i delikatną pastę.
Zabieg stomatologiczny może spowodować czasową nadwrażliwość na zimne, kwaśne oraz słodkie napoje i pokarmy. W takim przypadku dentysta udzieli wskazówek jak zmniejszyć ten dyskomfort. Po wybieleniu uzębienia pacjent powinien zgłosić się do gabinetu na wizytę kontrolną. W jej trakcie stomatolog udzieli wskazówek na temat tego, jak dbać o higienę jamy ustnej, by zachować zdrowy i biały uśmiech przez możliwie najdłuższy czas.